Sezon plażowania, pływania i opalania się powoli już się zaczyna. Wiele kobiet przed każdym wyjazdem na wakacje staje przed trudnym zadaniem zakupu nowego stroju kąpielowego. W tym sezonie modne są stroje dwuczęściowe, jednoczęściowe, bikini, a nawet tankini. Na co się zdecydować, aby czuć się na plaży dobrze? Podpowiadamy, a dodatkowo dzielimy się kilkoma trikami, które pozwolą Ci zadbać o Twój damski strój kąpielowy, aby służył Ci długie lata.

Strój kąpielowy na basen, czy na plażę?

Gdzie w tym roku będziesz najczęściej wykorzystywała strój kąpielowy? Na basenie czy na plaży? Jeśli na basenie, warto wziąć pod uwagę głównie stroje sportowe lub kostium jednoczęściowy. Podczas energicznych ruchów lub skoków do wody nie będzie się przesuwał. Stroje dwuczęściowe w takich sytuacjach się zsuwają, a często nawet spadają z ciała. Natomiast jeśli jesteś fanką typowego plażowania i planujesz głównie opalać się w swoim stroju kąpielowym, to wybierz bikini. Świetnym rozwiązaniem są modele, które można wiązać na różne sposoby, a niektóre mają nawet odpinane ramiączka. Dzięki temu masz pewność, że uzyskasz równomierną opaleniznę.

damski strój kąpielowy dwuczęściowy

Najlepszy materiał na strój kąpielowy

Tkanina, z której został wykonany strój kąpielowy, jest bardzo ważna. Każdy strój kąpielowy powinien odznaczać się odpornością na przetarcia i rozerwania. Bardzo ważne jest, aby materiał był elastyczny, wtedy dobrze dopasowuje się do ciała i nie spada podczas pływania. Większość kostiumów kąpielowych jest uszyta ze sztucznych tkanin. Takie połączenie daje wytrzymałość i elastyczność. Nie bój się sztucznych materiałów w strojach kąpielowych, ale postaw na te dobrej jakości. Lepszym wyborem będzie kostium kąpielowy z poliamidu lub lycry z domieszką elastanu niż ten wykonany z poliestru.

Zwróć uwagę na to, aby kupić dobry rozmiar. Zbyt duże majtki kąpielowe lub góra od stroju kąpielowego sprawi, że strój nie będzie dobrze przylegał do ciała, a podczas pływania będzie tylko przeszkadzał.

Zanim zakupisz swój strój kąpielowy, sprawdź, czy materiał nie prześwituje. Stroje kąpielowe Marilyn mają odpowiednio gruby materiał i po zmoczeniu nadal są matowe i nieprześwitujące. To właśnie charakteryzuje dobry strój kąpielowy.

Jak dbać o damski strój kąpielowy?

Znalezienie odpowiedniego damskiego stroju kąpielowego to nie lada wyzwanie. Czasem wybór praktycznego i wygodnego kostiumu, który jednocześnie jest ładny i dobrze dopasowany do sylwetki zajmuje bardzo dużo czasu. Z tego właśnie powodu kobietom bardzo zależy, aby ich strój kąpielowy był z nimi jak najdłużej. Jest kilka sposobów, które pomogą Ci przedłużyć trwałość Twojego kostiumu kąpielowego.

różowy damski strój kąpielowy

Jak prać strój kąpielowy?

Damski strój kąpielowy najlepiej prać ręcznie. Do wody można dodać trochę delikatnego detergentu lub octu, oba działają podobnie i pomogą Ci dobrze uprać kostium. Niektóre modele można już prać w pralce, warto jednak zapoznać się z instrukcją na metce i tym, co zaleca producent. Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, wybierz program z małą ilością obrotów, najlepiej w niskiej temperaturze. Dobrze jest też umieścić strój kąpielowy w specjalnym woreczku do prania. Dzięki temu strój nie będzie zahaczał o bęben pralki. W przypadku prania ręcznego namocz strój na kilka minut, jednak pozostawianie stroju kąpielowego na całą noc w wodzie jest złym pomysłem, bo rozluźnia włókna materiałowe i powoduje utratę sprężystości. A to sprawia, że Twój strój kąpielowy może spadać z Ciebie podczas pływania.

Suszenie stroju kąpielowego – jak zrobić to dobrze?

Kostium kąpielowy powinno się suszyć na płaskiej powierzchni, najlepiej w cieniu. Słońce nie tylko uszkadza włókna stroju, ale też przyspiesza blaknięcie koloru. Zrezygnuj też z suszenia swojego kostiumu w suszarce mechanicznej. Panują w niej zbyt wysokie temperatury, które przyspieszają proces wyciągania się i kostium kąpielowy może stracić swój kształt. Zastanawiasz się pewnie, jak najlepiej przenosić mokry strój kąpielowy? Weź ze sobą specjalny woreczek foliowy, do którego włożysz strój. Jest on suchy i czysty. W odróżnieniu od ręcznika kąpielowego nie ma żadnych pozostałości po kremie lub drobinek piasku i ziemi.

Jak usunąć plamy ze stroju kąpielowego?

Zauważyłaś plamy na swoim stroju kąpielowym? Nie pocieraj! Spróbuj w to miejsce nałożyć mydło na kilka minut. Następnie zmyj je wodą. To powinno pomóc w pozbyciu się plam. W usuwaniu plam z damskiego stroju kąpielowego może pomóc ocet. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i neutralizuje zapachy. Dzięki temu doskonale zastępuje zwykły płyn do prania, a jednocześnie nie niszczy tak elastycznego materiału.

Dlaczego do jacuzzi warto założyć swój najgorszy kostium kąpielowy?

W jacuzzi panują warunki, które nie sprzyjają zachowaniu trwałości strojów kąpielowych. Gorąca woda oraz chlor to najwięksi wrogowie kostiumu kąpielowego. Jeśli planujesz wyjazd na gorące źródła lub wiesz, że wyjazd do Aquaparku i tak spędzasz głównie w jacuzzi, zdecyduj się na założenie taniego lub starego stroju kąpielowego. Tak, aby nie było Ci szkoda, jeśli ulegnie zniszczeniu. Pamiętaj też, że wody termalne i solanki bardzo często barwią kostiumy. Lecznicze związki w nich zawarte cudownie wpływają na nasz organizm, ale niestety źle na nasz strój kąpielowy. Lepiej zrezygnuj z jasnych kolorów, jeśli wybierasz się w takie miejsca, bo damski strój kąpielowy w takim kolorze może ulec przebarwieniom.

jednoczęściowy damski strój kąpielowy

Kilka podstawowych rad w pigułce, jak suszyć damski strój kąpielowy

  1. Przepłucz kostium po każdym użyciu. 
  2. Pierz kostium głównie ręcznie. Jeśli musisz skorzystać z pralki, wybierz program przeznaczony do delikatnego prania, najlepiej z małą ilością obrotów i zrezygnuj ze standardowych środków piorących. 
  3. Susz strój kąpielowy rozłożony na płaskiej powierzchni, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. 
  4. Nie prasuj stroju kąpielowego. 
  5. Po każdym wyjściu z wody weź prysznic.
  6. Unikaj wkładania mokrego stroju kąpielowego do woreczka lub zawijania go w ręcznik.
  7. Przed założeniem stroju kąpielowego, usuń z ciała wszystkie olejki, kremy i balsamy.
  8. Do jacuzzi zawsze zakładaj swój najgorszy kostium, który może ulec zniszczeniu.